Jak wybrać dobry noktowizor

Noktowizor to urządzenie, które wykorzystując szczątkową obecność światła wielokrotnie je wzmacnia, dzięki czemu umożliwia widzenie w niemal całkowitych ciemnościach. Światło może pochodzić z zewnątrz – światło gwiazd lub ksieżyca, lub, jeśli jest niewystarczające, noktowizor może wykorzystać własne źródło – wbudowaną lampę podczerwieni.

Kto potrzebuje noktowizora?

Głównymi odbiorcami podobnego sprzętu jest wojsko i służby militarne. Coraz częściej korzysta z nich również również ochrona, głownie podczas nocnych patroli. W użytkowaniu cywilnym noktowizory są chętnie kupowane przez myśliwych do nocnych polowań czy obserwacji zwierzyny, ale także przez miłośników survivalu czy taktycznych gier terenowych. Prosty noktowizor to świetne wyposażenie dodatkowe podczas wędrówek, pozwala poczuć się bezpieczniej w nocy na nieznanym terenie.

Rodzaje noktowizorów

Noktowizory dzielą się na dwa główne rodzaje. Starszej generacji noktowizor aktywny, który do prawidłowego działania potrzebuje nie tylko szczątkowego światła O(np. gwiazd) ale także światła podczerwonego, dlatego zawsze posiada dodatkowo lampę podczerwieni. Noktowizory pasywne to zdecydowanie nowszy typ, który może, ale nie musi korzystać z podczerwieni, dzięki czemu jest znacznie dyskretniejszy i chętniej wybierany przez wojskowych.
Inny podział dzieli noktowizory na analogowe i cyfrowe. Te pierwsze wykorzystują zjawisko fluorescencji w celu wzmocnienia światła, dlatego są one zwykle większe i cięższe ze względu na obecność soczewek i szkła z warstwą fosforu. Z kolei noktowizory cyfrowe pokazują obraz na ekranach LCD, dzięki czemu są mniejsze ale często sporo droższe.

Jaki wybrać


W zależności od naszych wymagań stawianych przed noktowizorem możemy wybierać spomiędzy powyższych opcji. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na takie parametry jak możliwe przybliżenie, pole widzenia,  minimalna i maksymalna odległość obserwacji, określająca w jakiej odległości musimy być od obserwowanego obiektu, żeby widzieć go dobrze, jego waga czy dodatkowe akcesoria dostępne dla danego modelu.
Warto sięgnąć po opinię kogoś znającego temat, żeby nie utopić gotówki w drogim bublu.

Przy współpracy: https://elektromaniacy.pl/