Jakie etykiety są używane w handlu?

Każdy kto regularnie chodzi do sklepów bądź jakichkolwiek innych punktów handlowych, zetknął się z tysiącami etykiet. Każdy produkt oznaczony jest takim właśnie kawałkiem papieru lub folii, zazwyczaj umieszczonym na półce pod nim. Na etykiecie możemy znaleźć najbardziej podstawowe informacje o danym produkcie, takie jak nazwę i cenę, a czasami także krótki opis jego składu bądź funkcji. W handlu stosuje się różne rodzaje i systemy etykietowania. Sprawdźmy w jaki sposób są one tworzone przez sklepy.

Etykiety termotransferowe

Ten rodzaj jest zdecydowanie najpopularniejszy, ponieważ najłatwiej go wykorzystać. Tworzenie etykiety wygląda bardzo podobnie do wydruku paragonu w kasie fiskalnej. Tak naprawdę pojęcie druku jest tutaj daleko idącym uproszczeniem, ponieważ w technologii termotransferu nie dochodzi do umieszczenia tuszu na zadrukowywanym fragmencie papieru lub częściej specjalnej folii. Nie dochodzi nawet do bezpośredniego kontaktu. Drukarka paragonów, jak również urządzenie do etykietowania w wyżej wymienionym systemie, posiada głowicę która podgrzewa fragment papieru bądź folii czułych na ciepło. Powoduje to ich zabarwienie się na czarno, dzięki czemu możliwe jest umieszczenie na tychże elementach treści. Systemy AGV AMR bardzo szeroko korzystają z tej właśnie technologii, pozwalając właścicielowi sklepu na szybkie i skuteczne tworzenie etykiet (więcej na https://etisoft.com.pl/pc/systemy-agv-amr/). Po wydrukowaniu są one umieszczane w specjalnych uchwytach na półce sklepowej, dzięki czemu można łatwo odczytać umieszczoną na nich treść.

Laminowanie etykiet

Innym często wykorzystywanym sposobem na tworzenie i utrwalanie etykiet jest ich laminacja. Polega ona na wytworzeniu etykiety (np. wydrukowaniu na drukarce albo użyciu termotransferu), a następnie użycia laminarki do uczynienia jej odporną na warunki zewnętrzne. Dzięki temu możliwe jest umieszczanie etykiet bezpośrednio w specjalnej szynie na półce sklepowej, nie ma konieczności wkładania ich do zamkniętych uchwytów. Laminowanie jest procesem, podczas którego fragment papieru lub folii jest umieszczany wewnątrz folii do laminowania, która jest sztywna i dobrze chroni to, co znajduje się we wnętrzu. Folia ta posiada naniesioną od wewnątrz niewielką warstwę kleju, który może być aktywowany na zimno albo na gorąco. W pierwszym przypadku należy folie do laminowania mocno docisnąć, do czyni się w specjalnej maszynie. W przypadku laminowana na gorąco nie jest wymagany duży nacisk, natomiast klej aktywuje się poprzez podgrzanie folii do wysokiej temperatury.