Jak poznać kompetentnego dostawcę urządzeń alarmowych?

Rynek rozwiązań alarmowych jest ogromny. Oferty poszczególnych podmiotów różnią się od siebie diametralnie, zarówno jeśli chodzi o ceny jak i wykorzystywane rozwiązania. Jeśli myślimy o zabezpieczeniu swojego obiektu, niezależnie od tego, czy będzie to zakład produkcyjny, usługowy czy też prywatna posesja, warto zapoznać się z kilkoma zasadami, które ułatwią nam dokonanie wyboru i zwiększą szanse, że będziemy z niego zadowoleni.

 

Opinia

 

Pierwsza rzecz, którą powinniśmy sprawdzić, to opinia na temat danej firmy. Należy tu jednak zaznaczyć, że nie wszystkie opinie znajdujące się w internecie są warte uwagi. Ze względu na to, że w sieci można publikować anonimowo, wpisy na forach są często fabrykowane – opinie negatywne tworzy konkurencja, a pozytywne – pracownicy samej firmy. Znacznie bardziej rzetelne są źródła papierowe, które nie mogą sobie pozwolić na kłamstwa, bo mogłyby narazić się na proces sądowy, a jeszcze bardziej – opinie znajomych. Jeśli znamy kogoś, kto korzystał z usług danej firmy, nie wahajmy się go spytać co myśli na jej temat.

 

Kontakt z klientem

 

Kolejna kwestia to kontakt jeszcze przed podpisaniem umowy – czy potencjalny kontrahent jest dla nas osiągalny, czy jesteśmy w stanie się do niego dodzwonić, czy odpisuje na nasze maile, czy na pytania odpowiada w sposób kompetentny, zrozumiały i wyczerpujący? Jeśli odpowiedź na te wszystkie pytania brzmi „tak”, to istnieje duża szansa, że po nawiązaniu współpracy będzie podobnie. Jeśli natomiast nie, to podpisując umowę z taką firmą ryzykujemy, że również potem będziemy przez kontrahenta ignorowani.

 

Technologia

 

Jednym z wyznaczników jakości systemu alarmowego jest jakość użytych w nim urządzeń. Nie bójmy się pytać potencjalnego kontrahenta skąd pochodzą czujniki czy kamery, których zamierza użyć w naszym obiekcie. Z firmami, które nie chcą nam tych informacji udzielić w ogóle nie warto rozmawiać, bo oznacza to, że najwyraźniej mają coś do ukrycia. Technologią wykorzystywaną przez daną firmę powinniśmy zainteresować się szczególnie dokładnie, jeśli jej oferta jest wyjątkowo korzystna na tle konkurencji. Niska cena zawsze oznacza, że dostawca usługi na czymś oszczędza i bardzo rzadko będzie to jego własny zysk.

 

Współpracownicy

 

Warto również dowiedzieć się, kogo jeszcze dana firma obsługuje. Jeśli wśród jej klientów znajdują się duże marki, to możemy być pewni, że nasz potencjalny kontrahent naprawdę zna się na rzeczy. Trzeba jednak wziąć poprawkę na to, że firmy zakładające zabezpieczenia świetnie zdają sobie sprawę z marketingowej wartości współpracy z dużymi klientami i jeśli już uda im się podpisać taki kontrakt (lub kilka kontraktów) to zazwyczaj podnoszą ceny.

 

Proces

alarm

Dopytajmy również, w jaki sposób będzie powstawał system alarmowy dla naszego obiektu. Rozwiązania powinny być dobrane indywidualnie, do naszych konkretnych potrzeb. Zazwyczaj najpierw przygotowuje się wstępny projekt na podstawie dokumentacji obiektu, po czym poprawia go w oparciu o obserwacje czynione podczas obchodu obiektu, instaluje urządzenia, testuje je, ustawia czułość i ewentualnie uzupełnia się system o kolejne czujniki lub kamery. Jeśli firma zaproponuje nam taki właśnie schemat – możemy być względnie spokojni o to, że w ostateczności założony przez nią system będzie działał bez zarzutu. Zawłaszcza, jeśli dostawca udzieli nam na niego gwarancji.