Technologia quantum dot w telewizorach

telewizor

Technologia kropek kwantowych to coś, co po prostu zawładnęło dzisiaj światem elektroniki. Dzisiaj znajduje ona zastosowanie nie tylko w telewizorach. Znajdziemy je nawet w części tabletów, a także – częściej w laptopach. Dlaczego warto zainteresować się tą technologią? Jest z pewnością kilka powodów, które mogą na to wpływać.

Słowo wyjaśnienia

Kropki kwantowe to małe cząsteczki w formie nanokrystztałów. Średnica jest mniejsza w nich o kilkadziesiąt tysięcy razy od włosa ludzkiego. Kwantowe kropki są lokowane pomiędzy podświetleniem w telewizorze, a filtrami kolorów. Na kwantowe kropki jest emitowane z diod światło LED, a część tego światła konwertowana jest na fale o innej długości, część zaś zostaje niezmienna. Gdy światło przejdzie przez warstwę kropek, otrzymujemy zielone niebieskie i czerwone, każde o dużej precyzji. Kropki sprawiają, że kolory te są bardzo nasycone, a telewizor zaczyna się charakteryzować bardzo szeroką paletą barw.

Co to znaczy?

W starszych telewizorach ze względu na techniczne ograniczenia, pokrywały tylko 33% kolorów w przestrzeni widzianej przez oko człowieka. Natomiast gdy mamy szeroką paletę barw, to mamy do czynienia z pokryciem w przedziale 42-57%. co oznacza większe nasycenie oraz kolory, które wyglądają w sposób bardziej naturalny. Ludzie, którzy skorzystali z tej technologii, nie chcą z powrotem korzystać z telewizorów bez tej funkcji, bo wizualnie będzie to naprawdę mało atrakcyjne.

Jakie jeszcze funkcje?

Warto zainteresować się co jeszcze oferują telewizory które kupujemy. Dajmy na to nasz przyjaciel zdecydował się na film 360 na ślub i chcemy go obejrzeć. Nie każdy telewizor obsługuje takie funkcje.

Co najlepiej oglądać

Telewizory Quantum Dot to najnowszy rodzaj, który rozpoznaje świetnie sygnał i automatycznie potrafią dopasować do wyświetlanego obrazu paletę barw. To sprawia, że filmy standardowe nadal zachowują naturalną paletę barw. Ogólnie to można swobodnie odtwarzać na nich płyty blu-ray w technologii 4K UHD. Poza tym rośnie gama plików dostępnych w sieci, które można też na nich oglądać. Do tego dochodzą jeszcze pliki, które są kręcone zaawansowanymi kamerami wideo.

Warto poprzyglądać się z bliska tej konkretnej technologii, aby przekonać się, jak duży jest dzisiaj zakres dostępnych opcji obrazowych, dzięki czemu na pewno będzie można w sposób szybki i skuteczny dobrać dla siebie idealnie dopasowany technologicznie model telewizora. A trzeba powiedzieć jasno, będzie tu z czego wybierać, bez dwóch zdań.