Rodzaje noktowizorów

Korzystanie z noktowizora stało się bardzo popularne w różnych branżach poza militarną. Oczywiście najczęściej po tego typu sprzęt będą sięgali myśliwi i osoby potrzebujące możliwości dobrej obserwacji terenu w nocy. Zależnie od potrzeby, każda z tych osób może sięgnąć po różne rodzaje noktowizorów, które są dostępne na rynku. Wszystkie mają swoje plusy i minusy, więc warto wiedzieć o nich więcej, zanim podejmiemy decyzję co do zakupu któregokolwiek. Wtedy będziemy mieli pewność, że podjęliśmy słuszny wybór.

Lornetka noktowizyjna

Jest to obok gogli najbardziej popularny sprzęt noktowizyjny. Przyda się najbardziej tym, którzy chcą używać nocnej wizji przede wszystkim do obserwowania terenu. Korzystanie z lornetki jest proste i nie męczy wzroku, co znacznie wpływa na komfort użytkowania urządzenia. Warto na nią postawić, jeśli nie mamy żadnych konkretnych wymagań odnośnie sprzętu.

Monokular

Jeśli chcemy po skorzystaniu z noktowizji oddać strzał z broni, lornetka może być bardziej problematyczna. Oko potrzebuje czasu, by dostosować się do zmiennego oświetlenia. (https://epasjonaci.pl/pl/menu/nasadki-noktowizyjne-431.html) Kiedy odkładamy lornetkę i celujemy przez lunetę, przez jakiś czas nie będziemy dobrze widzieć. W tej sytuacji warto sięgnąć po monokular. Wtedy jednym okiem obserwujemy teren w  noktowizji, a drugie jest przygotowane do oddania strzału.

Gogle noktowizyjne

Chyba najbardziej znany model noktowizora. Każdy z nas przynajmniej raz widział go w różnych filmach dotyczących działań wojennych lub służb specjalnych. Wygoda korzystania z tego sprzętu polega na możliwości wygodnego montażu na głowie. Ponadto obuoczna obserwacja nie męczy naszego narządu wzroku. W efekcie otrzymujemy sprzęt, który świetnie nadaje się do długich nocnych działań.

Nasadka noktowizyjna

Jest to narzędzie pośrednie. Nasadka noktowizyjna może być montowana albo na lunecie, albo na lornetce. Dzięki temu w razie potrzeby można ją zdjąć i korzystać z narzędzia optycznego bez nocnej wizji. Ponadto jest to najlepszy sposób do celowania z broni w warunkach nocnych.

Przy współpracy: https://epasjonaci.pl/