Noktowizory. Co trzeba wiedzieć o nich wiedzieć?

Po co nam noktowizory?

Jak powszechnie wiadomo, ludzki wzrok niezbyt dobrze radzi sobie w ciemnościach. Wiadomo też, że ograniczenia są po to, żeby je pokonywać. Już w 1926 roku naukowcy rozpoczęli pracy nad urządzeniami, których zadaniem było umożliwienie człowiekowi widzenia w nocy. Z tego właśnie powodu powstały noktowizory. Pierwotnie znalazły one zastosowanie w działaniach militarnych. Były stosowane już w czasie II wojny światowej. Obecnie dzięki ulepszeniu technologii i zmniejszeniu cen, noktowizory dostępne są powszechnie. Urządzenia te nadal stosowane są przez wojsko i służby porządkowe, ale także przez cywili. Noktowizory są szczególnie popularne wśród amatorów paintalla, uczestników wypraw survivalowych oraz myśliwych.

Jak działa i z czego się składa noktowizor?

Noktowizory zbierają i wzmacniają światło. Są one bardzo czułe, dlatego doskonale sprawdzają się nawet przy blasku gwiazd i księżyca, dając klarowny obraz. Dzięki nim można dostrzec nawet bardzo oddalone obiekty.

Noktowizory dzielą się na dwa rodzaje:

– aktywne- wymagające zastosowania dodatkowego oświetlacza, emitującego światło podczerwone

– pasywne- wykorzystujące tylko i wyłącznie fotony przechwycone z otoczenia

W skład noktowizora wchodzą: obiektyw, wzmacniacz obrazu, elektronika sterująca, zasilacz, okular lub ekran.

Rodzaje sprzętu noktowizyjnego

Obecnie na rynku dostępnych jest mnóstwo urządzeń umożliwiających widzenie w nocy. W przystępnych cenach można znaleźć noktowizory o podstawowych funkcjach, zasięgu i czułości, a także przyrządy o wysokim stopniu skomplikowania, stosowane przez profesjonalistów. W efekcie każdy jest w stanie dobrać sprzęt do własnych potrzeb. Najpopularniejsze rodzaje noktowizorów to:
– Lornetka noktowizja– szeroko stosowana wśród myśliwych oraz uczestników gier terenowych i survivalu.

– Monokular noktowizyjny- poręczne i lekkie urządzenie stosowane w terenie jak i w pomieszczeniach. Dzięki podłączeniu do lunety można znacznie powiększyć zasięg pola widzenia.

– Gogle noktowizyjne- cechuje je duża wygoda użytkowania. Dzięki ich zastosowaniu mamy wolne ręce, co często jest kluczową kwestią w przypadku polowania czy gier survivalowych.