Każde współczesne mieszkanie potrzebuje dostępu do wody. Gdy decydujemy się na budowę domu w miejscu gdzie nie ma możliwości przyłączenia do rurociągu wodnego, jedynym możliwym rozwiązaniem pozostaje budowa studni głębinowej. (zobacz: Usługi wiertnicze w Geofizyka)
Rodzaje studni głębinowych
Decydując się na wydrążenie studni głębinowej musimy wiedzieć, że nie będzie to najtańsze rozwiązanie. Jednak niewątpliwą zaletą tego rozwiązania, jest największa efektywność spośród wszystkich rodzajów studni, oraz najlepsza jakość wody. Jest to stosunkowo nowy, a zarazem nowoczesny rodzaj studni, dzięki czemu jest najbardziej wydajny i efektywny. Studnie tego typu są bardzo głęboko drążone. Schodzą na kilkanaście, a niekiedy nawet kilkadziesiąt metrów pod powierzchnię ziemi.
Ile to wszystko kosztuje?
Koszt wywiercenia studni głębinowej nie przekracza 110-140 złotych za metr. W cenie zawarte są zarówno koszty robocizny jak i koszty materiałów. Jest to najdroższa w wykonaniu studnia. Studnia abisyńska bądź kręgowa będą dużo tańsze, jednak woda wydobywana będzie zdatna jedynie do podlewania ogrodu. Bowiem na głębokości 5-6 metrów, do ziemi przenikają wszelkie zanieczyszczenia z powierzchni.

Pozostałe rodzaje studni głębinowych
Starszymi i tańszymi rodzajami studni są studnie abisyńskie oraz studnie kręgowe. Tak jak wyżej wspomnieliśmy, studnie te są znacznie tańsze, jednak mają gorszą jakościowo wodę. Jest to spowodowane mniejszą głębokością, na jakiej są drążone. Te typy studni są o wiele starsze od studni głębinowych, a co za tym idzie, są mniej zaawansowane. Woda wydobywana z tego typu studni, w większości przypadków zdatna jedynie do celów ogrodowych. Nie jest ona zdatna do spożycia, ze względu na zanieczyszczenia, co wyklucza używanie jej, jako główne źródło wody w budynku.
Podsumowując, warto zainwestować w studnię głębinową ze względu na dobrą jakość wody, którą możemy wykorzystać, jako główne źródło w naszym domostwie. Woda jest bardzo dobrej jakości i nie musimy mieć obaw przed spożyciem jej. Oczywiście po przebadaniu w laboratorium.
Współpraca: Geofizyka