Co lepiej wybrać — dysk HDD czy dysk SSD?

Komputery osobiste, takie jak laptopy czy notebooki to urządzenia, których używamy praktycznie codzienne i prawie do wszystkiego. Oglądamy na nich filmy, korzystamy z INternetu, gramy czy nawet pracujemy. Nie dziwi więc fakt, że pragniemy aby nasz laptop pracował jak najwydajniej i jak najszybciej. Za prędkość pracy naszego komputera osobistego odpowiedzialne są dwa komponenty. Mianowicie chodzi o procesor i dysk twardy. Można powiedzieć, że technologia w dzisiejszych czasach rozwija się naprawdę dynamicznie, a same dyski twarde przechodzą swoją małą Epokę Renesansu. Na rynku pojawiło się tak dużo opcji wyboru, że potencjalny nabywca, bez posiadania odpowiedniej i specjalistycznej wiedzy, może się pogubić i ostatecznie skończyć z dyskiem, który wcale nie spełniał jego wymagań i był bardzo drogi.

Rola dysku twardego

            Rola dysku twardego w laptopie jest kluczowa, ponieważ przestrzeń dyskowa odpowiada za przechowywanie danych oraz samego systemu operacyjnego. Wszystkie technologie dyskowe różnią się od siebie prędkością zapisu i odczytu danych, sposobu ich zapisywania oraz przede wszystkim ceną, dlatego nim zdecydujemy się na zakup dysku, warto zastanowić się nad naszymi preferencjami i przeznaczeniem komputera. Mimo to dyski możemy podzielić na dwie kategorie — HDD oraz SSD.

HDD

            Dyski HDD to tradycyjnie wykorzystywane dyski magnetyczne wykorzystujące do zapisu danych aluminiowe oraz wirujące talerze i specjalną głowicę. Ich zdecydowaną wadą jest znacznie niższa cena za tę samą wielkość, niż w przypadku dysków SSD. Dysk HDD o wielkości 1TB kosztuje około 160 zł, podczas gdy cena dysku SSD o tej samej wielkości oscyluje wokół 1000 zł. Mimo tak przekonującej zalety dysk HDD ma znacznie więcej wad. Przede wszystkim dysk HDD jest znacznie mniej wydajny niż SSD i wymaga częstszych napraw, konserwacji lub defragmentacji. Dodatkowo działa bardzo głośno, mocno nagrzewa się w czasie użytkowania i jest bardzo mocno podatny na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, spowodowane mikrowstrząsami w czasie na przykład przenoszenia laptopa z miejsca na miejsce lub samym jego użytkowaniem.

SSD

            Dysk SSD to najnowszy wynalazek technologiczny w dziedzinie przestrzeni dyskowych i jest to rodzaj urządzenia niemagnetycznego, w którym aluminiowe talerze zostały zastąpione przez kości pamięci flash. Jego ogromną zaletą jest duża prędkość odczytu i zapisu danych oraz bardzo cicha praca. Dodatkowo dysk SSD jest wysoce odporny na wstrząsy i świetnie sprawdza się pracując zarówno w wysokich jak i niskich temperaturach. Niestety ma on jedną wadę — wysoką cenę.

Przy współpracy z https://elektromaniacy.pl/.