Budowa studni głębinowej- ważne badania geofizyczne

Budowa studni głębinowej jest idealnym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy- inwestycja zwraca się w bardzo krótkim czasie. W jaki sposób najlepiej jest zbudować studnię głębinową na własnej posesji?  

Studnie- rodzaje

Jeszcze do nie dawna jedynym rodzajem studni były studnie kopane ręcznie. Najczęściej ich głębokość nie przekraczała kilku metrów. Najbardziej charakterystyczne dla tego rodzaju studni są betonowe kręgi wpuszczane do wykopu.  Z tego rodzaju studni woda była czerpana ręcznie przy użyciu kołowrotków bądź żurawi. Studnie głębione nazywane również wierconymi. Ten rodzaj studni często przekracza 10 m i wykonywany jest tylko przy pomocy specjalnej wiertnicy. Studnia głębinowa działa poprzez zastosowanie dwóch rur: rury osłonowej oraz filtracyjnej. Woda ze studni głębinowej czerpana jest za pomocą zanurzeniowej pompy elektrycznej. Model pompy ssącej do wody dobierany jest do indywidualnych potrzeb.  

Ważne badanie podłoża

Budowa własnej studni głębinowej nie jest trudna, wszystkim zajmie się wykonawca studni. Jednak zanim studnia zostanie wiercona, należy przeprowadzić badania geofizyczne, które nie wątpliwie wpływają na budowę studni głębinowej. Pokutuje bardzo mylne przekonanie, iż im studnia jest głębiej wykopana tym woda będzie czystsza i mniej  podatna na zanieczyszczenia. Naturalnie jest tak z reguły jednak nie zawsze ponieważ bardzo często, im głębiej tym woda jest bardziej zanieczyszczona żelazem. Aby ustalić najlepszą głębokość wiercenia studni należy najpierw przeprowadzić badania geofizyczne dzięki którym można  rozpoznać budowę geologiczna oraz warunki hydrologiczne danego obszaru. Dzięki badaniom można dobrać m.in. średnice rur.  Badanie geofizyczne pozwala także zaoszczędzić  pieniądze jeśli w danym miejscu nie ma zbyt dużych złóż wody.      Naturalnie budowa własnej studni głębinowej wiąże się z kosztami projektu, wszelkich badań geofizycznych oraz opłatami związanymi z pozwoleniem na budowę studni. Jednak wszystkie koszty związane z budową studni zwracają się w bardzo krótkim czasie.  

Przy współpracy: Geofizyka