Czym jest survival?

Survival to nic innego, jak sztuka przetrwania w warunkach ekstremalnych. Kiedy wyobrażamy sobie survival, to przed oczami mamy ludzi ubranych w mundury, którzy z całą masą ekwipunku przemierzają lasy, czy góry. Nic bardziej mylnego, survival to po prostu sztuka radzenia sobie w ciężkich warunkach, a te mogą wystąpić nie tylko w lesie i górach, ale nawet i w mieście. Obejmuje ona bardzo wiele zagadnień, od przygotowywania posiłku i schronienia, a kończąc na pierwszej pomocy i samoobronie. 

Kiedy i do czego może przydać się survival?

Survival przyda się nie tylko w trudnych warunkach, ale także i w codziennym życiu. Kiedy dojdzie do niebezpiecznej sytuacji, będziemy w stanie rozpalić ognisko, czy ewakuować się z danego obszaru przy pomocy odpowiednich dróg. Nie będziemy musieli szukać odpowiedzi w internecie, którego może nawet nie być. Zamiast tego, wszystko będziemy mieli w głowie, co może nam nie tylko ułatwić życie, ale także je uratować. Żeby nauczyć się survivalu nie musimy iść do lasu w środku nocy uzbrojeni jedynie w wykałaczkę i kawałek nitki. Prostych czynności, takich jak rozbijanie obozu, czy rozpalanie ogniska możemy nauczyć się na przykład podczas wypadu do lasu ze znajomymi. Niedocenianym aspektem survivalu jest kształtowanie umiejętności psychicznych. Może nam to pomóc w szybkim podejmowaniu decyzji podczas stresu, a także w ocenianiu ryzyka. Takie umiejętności przydadzą się nie tylko w leśnej głuszy, ale nawet w codziennym życiu zawodowym. 

Jak i gdzie można nauczyć się survivalu?

Jest on ciężki do nauki. Przed jej rozpoczęciem warto przejrzeć fachową literaturę oraz fora społecznościowe, gdzie inny zapaleńcy survivalu mogą nam dać cenne wskazówki. Warto również wyposażyć się w odpowiedni sprzęt. Nie trzeba mieć wszystkiego, co ma w swojej nazwie „taktyczny”, ale na start wystarczy dobry plecak, latarka i oczywiście nóż. Po odpowiednim dokształcaniu teoretycznym, czas na praktykę. Wypad do lasu samemu może okazać się niebezpieczny, dlatego warto popytać na forach, lub wśród znajomych, czy ktoś nie byłby chętny na nocowanie w lesie. 

Przy współpracy: https://epasjonaci.pl/