Kreowanie pierwszego akwarium – od czego zacząć?

            Zakładanie słodkowodnego akwarium zdaje się czynnością na pozór prostą, jednak w praktyce poszczególne etapy uwikłane są w detale. Każdy z tych szczegółów rzutuje na późniejsze funkcjonowanie świata wodnego zamkniętego w niewielkiej bryle. Na jakie aspekty zwrócić uwagę podczas zakładania akwarium? Które elementy odgrywają istotną rolę dla jego poprawnego funkcjonowania?

Akwarium

            Pierwszą kwestią jest oczywiście znalezienie odpowiedniego miejsca na nasze debiutanckie akwarium. Dokonując architektonicznej analizy przestrzeni należy zwrócić uwagę na następujące czynniki :

– miejsce powinno być bezpieczne – mieć stabilne podłoże

– zbiornik powinien znaleźć się w bliskiej odległości od gniazda elektrycznego

– akwarium powinno być ulokowane z dala od promieni słonecznych

– szklana bryła powinna być przede wszystkim ozdobą przestrzeni zyciowej

– zbiornik wypełniony wodą powinien być łatwo dostępny, aby skutecznie prowadzić prace serwisowe

obrazki

            Planując zakup akwarium warto wyjść z założenia, że im większy zbiornik tym lepiej. Dzięki dużej pojemności łatwiej jest nam zapewnić równowagę i harmonię na tle fauny i flory wodnej. Równowaga biologiczna (zwłaszcza u początkujących akwarystów) wybaczy początkowy brak systematyczności w dbałości o zbiornik i życie w nim się znajdujące. Wielkość zbiornika powinna być oparta o dwa kluczowe aspekty – ilość oraz rodzaj gatunków ryb, które zamierzamy hodować, a także rodzaj roślinności jaką zamierzamy zastosować.

Kompletowanie akwarium

            Po wyborze odpowiedniego zbiornika przychodzi czas na skompletowanie elementów warunkujących byt akwarium i organizmów w nim funkcjonujących. Do tych obowiązkowych zaliczamy grzałkę – najlepiej wyposażoną w termostat oraz odpowiedni rodzaj oświetlenia. Wspomniana grzałka pozwoli nam zachować optymalną – dostosowaną do danego środowiska temperaturę, zaś termostat jej towarzyszący ma na celu utrzymanie zadanej temperatury. Tu warto podkreślić, że moc grzałki powinna być uwarunkowana pojemnością zbiornika. Tylko taki system pozwoli na zapewnienie komfortowych warunków żyjących w akwarium organizmom.

            Większość z elementów wymienionych powyżej to często gotowe zestawy, które można dostać praktycznie w każdym sklepie zoologicznym i akwarystycznym. Dla pasjonatów indywidualnych poczynań ciekawą opcją może być złożenie akwarium od podstaw. Tego rodzaju – pojedyncze elementy najłatwiej zakupić jest w internecie na specjalistycznych stronach. Niewątpliwie jest to zadanie trudne, ale satysfakcja – niepowtarzalna.

Współpraca: Sinkoplex.