Jak zbudowana jest grzałka grzejnikowa?

Rosnące amplitudy temperatur sprawiają, że coraz częściej zaczynamy odczuwać brak ciepła – nawet w sezonie wiosenno-letnim. Korzystanie z grzejników w strukturze ogrzewania centralnego w środku lata jest nader trudne, ponieważ w wielu przypadkach uzależnione jest od dostawcy ciepła, czyli mówiąc wprost –spółdzielni mieszkaniowej. Proces ogrzewania jest zatem uwarunkowany cyklem regulacji prawnych, których nie sposób nie uwzględnić. Problemy nieco innej natury dotyczą także właścicieli domów prywatnych w których ogrzewanie centralne ma związek z danym rodzajem opału. Któremu z nich marzy się czerwcowa noc w kotłowni oraz rąbanie drwa? Zapewne niewielu. Rozwiązaniem owych problemów może okazać się zastosowanie grzałki grzejnikowej. W cyklu artykułów poświęconych grzałkom grzejnikowym skupimy się przede wszystkim na ich budowie, zasadach montażu, regulacji oraz zastosowaniu.

Podstawowe elementy konstrukcyjne

Do podstawowych elementów konstrukcyjnych klasycznej grzałki grzejnikowej zaliczamy kabel zasilający, czujnik termostatyczny, rurkowy element grzejny oraz głowicę z układem sterowania i bezpiecznikiem termicznym.  Rurkowe elementy grzejne wykonywane są w standardowy sposób – obudowę stanowi w ich przypadku rurka miedziana, bądź rurka ze stali nierdzewnej, zaś wewnątrz niej znajduje się drut oporowy, innymi słowy skrętka grzejna. Ów drut oporowy odizolowany jest  jest od obudowy izolacją z tlenku magnezu (MgO) – na końcu rurki usytuowana jest z kolei uszczelka silikonowo-gumkowa oraz izolator termiczny. Wyprowadzone taką drogą styki skrętki grzejnej podążają dalej ku głowicy sterującej.

Głowice

Podstawowym zadaniem głowicy sterującej jest umożliwienie regulacji temperatury elementu grzejnego. Element ten odpowiedzialny jest ponadto za samoczynne rozłączenie grzałki na wypadek osiągnięcia nastawionej temperatury w grzejniku oraz przekroczenia przez grzałkę maksymalnego obciążenia powierzchniowego. Większość głowic jest sterowana ręcznie, natomiast istnieją też głowice sterowane automatycznie – przy zastosowaniu programatora. Głowice grzałek charakteryzują się różną formą wykonania. Te najtańsze są w pełni zintegrowane z elementem grzejnym stanowiącym tym samym jednolitą całość. Nieco droższe modele wyposażone są w tzw. głowice obrotowe, które po przeprowadzeniu montażu można dowolnie obracać.

Grzałki patronowe – charakterystyka

Grzałki grzejnikowe – zwane także patronowymi to odrębny wariant grzałek wykonanych w postaci pręta, jednak bez obecności głowicy. Ich odrębna budowa opiewa w pręt ceramiczny owinięty drutem oporowym i znajdujący się w metalowej rurce osłonowej. Walorem tego rodzaju grzałek jest zwiększone obciążenie powierzchniowe, które przyczynia się do większego poziomu wydajności względem grzałek tradycyjnych. Owe konstrukcje stosowane są w grzejnikach wespół z tzw. termikiem – ogranicznikiem temperatury oraz bezpiecznikiem termicznym.

Tekst przy współpracy z sinkoplex.pl.