Grzałki przemysłowe są to grzałki elektryczne, wykorzystywane w przemyśle. Grzałki są urządzeniami grzewczymi, zamieniającymi energię elektryczną w energię termiczną. Są bardzo wydajne – ich efektywność w przetwarzaniu energii jest niemal stuprocentowa. Grzałki elektryczne pracują w zakresie bezpiecznych temperatur, oszczędzają energię oraz świetnie sprawdzają się w środowisku mokrym.
CZYM SĄ GRZAŁKI PRZEMYSŁOWE?
Są szeroko wykorzystywane m.in.:
- w budowie urządzeń gospodarstwa domowego takich jak: czajniki elektryczne, pralki, suszarki do włosów, grzejniki elektryczne,
- w gastronomii, np. do warzenia piwa,
- jako element dysz w wytryskarkach,
- w piecach o dużej temperaturze do wytopu.
Niewątpliwym plusem korzystania z grzałki jest jej energooszczędność. Korzysta się z niej tylko wtedy, kiedy zachodzi taka potrzeba, a nawet wtedy pobór energii charakteryzujący grzałki jest raczej niewielki (przy tak wysokich możliwościach jej przetwarzania).

RODZAJE GRZAŁEK
Rodzaj wybranej grzałki zależy od wielu czynników, takich jak sposób przeznaczenia, maksymalna osiągalna temperatura, materiał, z którego wykonane jest urządzenie, w którym grzałka ma znaleźć zastosowanie, a także kształty i rodzaje wyprowadzeń prądowych.
- Grzałki rurkowe, często znajdują zastosowanie w urządzeniach podgrzewających wodę, piecach czy grillach. Maksymalna osiągana przez nie temperatura to najczęściej 940°C. Mogą mieć kształt prosty bądź profilowany, zazwyczaj wykonane ze stali węglowej, miedzi lub mosiądzu.
- Grzałki patronowe, znajdują zastosowanie głównie w maszynach przemysłowych. Skonstruowane są tak, żeby emitować dużą ilość ciepła na niewielkiej powierzchni. Posiadają rurę osłonową oraz element grzejny, zbudowany ze stopu niklowo-chromowego. Maksymalna osiągana temperatura to 400-600°C.
- Grzałki PTC, wykorzystywane często w budowie prostownic i suszarek do włosów oraz klimatyzatorów. Charakteryzuje je tzw. dodatni współczynnik temperaturowy, grzałka się samoreguluje – wraz ze wzrostem temperatury, spada jej moc. Przechodzi wtedy w optymalny stan pracy ustalonej, nie ma możliwości przegrzania. Grzałki zbudowane są z materiału ceramicznego i elektrod. Ich maksymalna osiągana temperatura to 240°C.
- Grzałki silikonowe, wykorzystywane w maszynach do podgrzewania żywności, sprzęcie medycznym, ogrzewaniu baterii i akumulatorów. Wykonane z gumy silikonowej, wewnątrz której znajdują się przewody rezystancyjne nawinięte na rdzeń z włókna szklanego. Maksymalna temperatura pracy wynosi 260°C.
- Grzałki opaskowe, wykorzystywane w wytryskarkach i dyszach. Wykonywane są z ceramiki, gdzie ich maksymalna temperatura może osiągać 700°C, bądź mikanitu, gdzie wynosi 450°C.