Monitoring w sklepach

Często wchodząc do sklepu zwracamy uwagę na skierowaną wprost na nas kamerę.

Czy monitoring w sklepach jest naprawdę skuteczny i potrzebny?

Zastanawiamy się czy obraz jest przez kogoś monitorowany na żywo czy też jest on jedynie rejestrowany w celu późniejszego odtworzenia w spornej sytuacji. Niektórych może ona krępować a są i tacy, którzy całkowicie ją zbagatelizują i przejdą do zakupów. Na pewno nie pozostanie jednak ona obojętna dla złodziei. Pierwszą rzeczą jaką dostrzegą po przybyciu do sklepu będzie właśnie kamera. Niektórzy są na tyle sprytni i znając parametry takich kamer znajdą miejsce gdzie nie sięga ona swoim zasięgiem i tam dokonają przestępstwa, inni użyją masek albo kominiarek, a jeszcze inni pójdą dalej i będą próbowali zniszczyć kamerę lub zakłócić obraz. Niestety, ale dostęp do kamer mają nie tylko osoby, które chcą się uchronić przed kradzieżami, ale także włamywacze. Podobnie jak złodzieje samochodowi, którzy kupują dany samochód aby rozpracować jego systemy zabezpieczeń aby później móc niepostrzeżenie kraść, tak samo włamywacze opracowują sposoby jak unieszkodliwić urządzenia rejestrujące. Nasuwa się zatem pytanie, czy takie rozwiązania są w stanie uchronić przed kradzieżą?

Niezastąpiona pomoc w schwytaniu złodzieja

Odpowiedź jest raczej oczywista, przed kradzieżą takie urządzenie raczej nie uchroni, ale nagranie z monitoringu będzie świetną wskazówką do złapania złodzieja. Część przestępców, zwłaszcza tych z przypadku być może wystraszy się kamery umiejscowionej w sklepie, ale dla tych bardziej profesjonalnych będzie tylko stanowiła większe utrudnienie. Aby przygotować skok na sklep z monitoringiem będzie wymagało wcześniejszego przygotowania, aby nie zostać zdemaskowanym. Pierwszą rzeczą jaką sprawdzają policjanci po przybyciu na miejsce kradzieży jest właśnie monitoring. Nagranie z kamery umożliwia zdobycie informacji na temat sylwetki przestępcy a nierzadko z nagrania można zidentyfikować daną osobę dzięki wysokiej jakości filmowi.

Dla kogo monitoring w sklepie?

Ciężko odpowiedzieć na to pytanie. Teoretycznie każdy komu zależy na tym aby jego towar był bezpieczny może zaopatrzyć się w system kamer. Jednakże nie jest to tanie rozwiązanie. Należy skorzystać z usług firm zajmujących się montażem takich urządzeń, aby w pełni wykorzystać ich możliwości (więcej na temat zakładania monitoringu w sklepach dowiesz się na https://elektromaniacy.pl/). Tego rozwiązania nie wybiorą raczej osoby zajmujące się sprzedażą produktów o stosunkowo niskiej wartości, np. w warzywniakach. Jeśli ktoś ukradnie kilka jabłek, nie będzie to warte tyle samo co kradzież sprzętu elektronicznego. Dlatego bardziej przydatne kamery będą w sklepach, w których nawet drobna kradzież może okazać się kosztowna. Inną sytuacją kiedy monitoring może być zasadny jest wtedy gdy właściciel ma wątpliwości co do uczciwości swoich pracowników. Kiedy kolejny raz na koniec miesiąca w kasie jest manko, a nikt nie przyznaje się do winy warto zainwestować pieniądze w sprzęt monitorujący. Przyda się on nie tylko w odzyskaniu pieniędzy ale także jako dowód do dyscyplinarnego zwolnienia pazernego pracownika.