Fizyczni pracownicy ochrony coraz częściej wypierani są z powodu zastosowania innowacyjnych technologii. Jedną z nich jest system monitoringu, który we współczesnym wariancie jest całkowicie intuicyjny i co ważne – w pełni zautomatyzowany. Wiąże się to z prostotą obsługi, a obsługiwać tego rodzaju system może praktycznie każdy.
Pozostaje jednak zestaw cech osobowości, który jest szczególnie istotny względem wypełniania tego typu obowiązków. Gdyby cechy te nie miały wartości, wówczas w procesach rekrutacyjnych stosowanych względem operatorów monitoringu nie stosowano by testów psychologicznych świadczących o możliwościach danego kandydata. W związku z tym rodzi się pytanie – jaki zestaw cech powinien prezentować skuteczny operator systemu monitorującego ? Odpowiedź w dzisiejszym artykule.

Podstawowa wiedza informatyczna
Pomimo intuicyjnej obsługi systemu zbudowanego na bazie automatyki zwanego – monitorującym, operator powinien posiadać wiedzę praktyczną z obsługi komputerów. Choć współczesne konsolety posiadają zaledwie kilka przycisków, to umiejętność zmiany kadru, przewijania scen, zwiększenia ostrości, zbliżeń oraz zapisu ma znaczenie kluczowe dla uchwycenia danego wątku. Zapis z kolei przyczynia się do zgromadzenia dowodów i schwytania sprawcy.
Odpowiedzialność to podstawa
Na pojęcie odpowiedzialności w przypadku tytułowego fachu składa się kilka istotnych cech. Przede wszystkim jest to czujność – tylko jej trwałe zachowanie pozwala zachować trzeźwość umysłu na przestrzeni nierzadko kilkunastogodzinnej zmiany. Ważnym ogniwem jest ponadto intuicja, która w dużej mierze bazuje na doświadczeniach. Tworzenie raportu z uwzględnieniem map miejsc szczególnie narażonych z pewnością ułatwi przewidywanie poszczególnych incydentów, a tym samym zmniejszy ryzyko wystąpienia przestępstwa.

Zasada ograniczonego zaufania
Badania psychologiczne dowodzą, że osoby wrażliwe wykazują wzmożoną tolerancję na sytuacje związane z łamaniem prawa. W ciekawy sposób mówi o tym psycholog – Janusz Rozwadowski :
„Wrażliwość posiada wiele barw. Może być związana z sytuacją zdrowotną, ale może być także uwarunkowana genetyczne. Chwiejne nastroje, podatność na stres, brak umiejętności radzenia sobie z presją – to tylko część cech osoby wrażliwej. Cechy te delikatnie mówiąc nie pomagają pracownikom służb, ale także pracownikom ochrony – w tym operatorom. Skuteczny operator powinien posiadać stalowe nerwy i być odpornym na stresujące sytuacje. Wpływa to na jego pewność siebie i racjonalne – błyskawiczne działanie…”
Zasada ograniczonego zaufania najogólniej mówiąc polega na tym, iż potencjalnym podejrzanym jest każdy – począwszy od przypadkowej osoby zarejestrowanej w danym obszarze, poprzez pracowników danego zakładu, na własnym przełożonym kończąc. Nie każdy jest w stanie sobie z tym poradzić.
Przy współpracy z https://elektromaniacy.pl/.