Celem działania systemu alarmowego jest ochrona i zabezpieczenie danego obiektu. Wspomniane działanie jest dość skomplikowane, ale niewątpliwie skuteczne. Coraz więcej domów, a także mieszkań jest wyposażonych w takie systemy gwarantując mieszkańcom poczucie bezpieczeństwa i stabilności. O ich działaniu i odpowiedzi na pytanie – czym one właściwie są jest dzisiejszy artykuł.
Systemy przeciwwłamaniowe.
Uaktywnienie systemów alarmowych następuje zazwyczaj w dwóch przypadkach – włamania, bądź pożaru. Właściwie, aby uporządkować definicje warto podzielić je na dwie grupy i każdą pokrótce omówić. A więc alarmy przeciwwłamaniowe działają na zasadzie czujników podczerwieni reagujących na ruch, lub czujników magnetycznych umieszczonych we wrażliwych punktach obiektu. Do nich zaliczamy newralgiczne okna, drzwi, bramy, wejścia boczne. Są to bowiem miejsca najbardziej narażone na włamania. Pobudzenie takiego czujnika skutkuje wywołaniem alarmu – wyjaśnia nam przedstawiciel firmy Instal Project. Uaktywnienie i odcięcie alarmu odbywa się poprzez specjalne urządzenie wyposażone w klawiaturę.
To na niej wystukujemy kod, który wcześniej zaprogramowaliśmy. Działa to podobnie jak nowoczesne domofony. Większość systemów alarmowych jest wyposażone w tzw. cichy alarm. To forma uaktywniająca się w sposób niesłyszalny dla sprawcy włamania, a powiadamiająca właściciela obiektu oraz firmę ochroniarska o załączeniu systemu. W takich przypadkach niczemu nieświadomego sprawcę można ująć na gorącym uczynku. Oczywiście forma działania systemu może zostać dowolnie zaprogramowana.
Systemy przeciwpożarowe.
Systemy alarmowe – przeciwpożarowe są z kolei skonstruowane na zasadzie czujników optycznych. Po zlokalizowaniu dymu, lub ognia system przeciwpożarowy załącza się i sygnalizuje za pomocą efektów dźwiękowych ewentualne zagrożenie. Każdy czujnik musi być wyposażony w dodatkowy system ręcznego powiadomienia o pożarze. Specjalny przycisk z informacją znajduję się w czerwonej skrzynce za szkiełkiem. Takie urządzenie jest nieodzowne w obiektach publicznych takich jak szpital, szkoła, czy nawet nowszego typu pociągi. Bardziej nowoczesne systemy posiadają jeszcze funkcję automatycznego zraszania wodą, lub gazem. Niektóre posiadają nawet możliwość oddymiania za pomocą systemów nawiewowych.
Skuteczność systemów alarmowych.
Skuteczność działania systemów alarmowych w gruncie rzeczy zależy od unowocześnienia i rozszerzających się możliwości w działaniu. Co rusz powstają nowe – bardziej rozbudowane rozwiązania mające na celu właśnie skuteczność. To oczywiście wiąże się z cenami, one są odpowiednio wyższe, gdy zakres działania jest większy. Z drugiej strony jeśli ktoś pozostaje wierny teorii, że najbardziej efektywnym rozwiązaniem jest atestowany zamek i masywne drzwi, lub renomowana ochrona prewencyjna może się na tym srogo zawieść. W praktyce wszystkie te elementy zabezpieczenia również system alarmowy są najskuteczniejszą opcją. Jak wiadomo – warto dmuchać na zimne. Ale żeby mówić o domniemanej skuteczności zabezpieczeń różnego typu należy wiedzieć o kilku czynnikach warunkujących ich działania.
Odpowiedzi szukamy w polskim prawie, które jak się okazuje ma coś do powiedzenia w tej kwestii. Mianowicie – nie ma przymusu, który by nakazał posiadanie aktywnego systemu alarmowego zarówno w domach i obiektach prywatnych, jak również w bankach, czy sklepach. Zaleca się natomiast, aby takie wyposażenie było. Istnieje także rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z roku 2012 mówiące o metodyce doboru środków bezpieczeństwa fizycznego. Ów dokument ma diametralne znaczenie w przypadku planów architektonicznych, do czego nie przywykli jeszcze wszyscy kreatorzy obiektów budowlanych. Podsumowując – aby mieć spokojną głowę i poczucie bezpieczeństwa warto zainwestować choćby w najtańszy system alarmowy.