Każdy może drukować w 3D

Dostępna w coraz rozleglejszym zakresie technologia 3D cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród wielu miłośników stosowania i wykorzystania na szeroką skalę nowych rozwiązań technologicznych.

Nie ma oczywiście w tym nic nadzwyczajnego gdyż technologia ta pozwala na przygotowanie i samodzielne wytworzenie wielu różnych przedmiotów z bardzo rozległego grona materiałów. W zaciszu swojego domu można wytworzyć biżuterię, różne części maszyn czy nawet akcesoria kuchenne. Obecnie każdy, kto tylko zechce, czy też zapragnie może skorzystać z możliwości nowych technologii, jakie uzyskuje dzięki dostępności drukarek 3D w sklepach.

Różne rodzaje drukarek

W sklepach można znaleźć wiele różnego rodzaju typów drukarek 3D, które służą zarówno do profesjonalnego, czyli typowo przemysłowego zastosowania jak i domowego użytku. Urządzenia te dostępne są zarówno w sklepach stacjonarnych, jak też możliwe jest ich zamówienie przez Internet. Oczywiście, trzeba pamiętać, że druk 3D jest dość drogi. Samo urządzenie do jego wytwarzania kosztuje około tysiąc złotych, ale zależy od rodzaju druku – czy to będą małe ilości czy jak to ma do siebie druk 3D SLS dużo większe ilości. Do tego należy doliczyć materiały, z których będzie tworzony wydruk, a one również nie są zbyt tanie. Bardzo ważna jest również umiejętność obsługi samej drukarki jak i specjalnego programu. Nie mniej jednak jest to bardzo opłacalne rozwiązanie w zakresie wykonywania wielu różnego rodzaju przedmiotów.

Zastosowanie drukarek 3D

Trzeba bowiem pamiętać, że zastosowanie druku 3D jest bardzo szerokie. To, jaki przedmiot uda nam się przygotować zależy jedynie od dostępnego materiału oraz techniki druku, z jakiej możemy skorzystać. Najpopularniejszą techniką drukowania 3D jest FDM, czyli technika polegająca na osadzaniu topionego materiału warstwa po warstwie. Wykorzystywane są jednak też inne metody, na przykład SLA, która bazuje na żywicach światłoutwardzalnych.

Co można drukować

Przedmiotami, które można wytworzyć w drukarce 3D są na przykład projekty architektoniczne, części maszyn, formy, protezy medyczne, projekty narządów i układów kostnych, dekoracje do domu, dopasowane opakowania, brakujące elementy różnych przedmiotów, biżuteria, obuwie i odzież, zabawki, gadżety firmowe, modele pojazdów, przedmioty codziennego użytku. Jak widać, zastosowanie druku 3D jest bardzo szerokie.

Trzeba tylko posiadać umiejętność odpowiedniego ustawienia drukarki 3D, a będzie można wyprodukować w swoim domu dowolną rzecz. Na pewno więc druk 3D w przyszłości może okazać się bardzo użyteczny. Będziemy zadowoleni z tego, że sami możemy wytwarzać różne przedmioty bez konieczności ich kupowania. Może to wiązać się z uzyskaniem wielu korzyści.

O czym pamiętać

O ile samo drukowanie 3D jest w miarę łatwe i szybko dostępne to jednak zawsze potrzebny jest odpowiednio przygotowany model 3D obiektu który mamy drukować. Na szczęście baza takowych obiektów bardzo szybko się rozrasta i jest dość łatwo znaleźć masę ciekawych rzeczy, które możemy stworzyć w naszej drukarce 3D. Jednak jeśli chcemy sami dokonywać modyfikacji lub stworzyć obiekt od podstaw, wtedy będzie przydatna umiejętność obsługi programów 3D.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *